Lenovo dostalo pokutu vo výške 3,5 milióna USD za predinštalovaný malware

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Lenovo dostalo pokutu 3,5 milióna USD za predinštalovaný malware

Lenovo dostalo pokutu 3,5 milióna USD za predinštalovaný malware

Spoločnosť LENOVO úmyselne dodávala v období od septembra 2014 do januára 2015 svojim zákazníkom prenosné počítače s predinštalovaným malwarom Visual Discowery vyvinutým spoločnosťou Superfish.

Tento malware zámerne vkladá reklamy na internetové stránky ktoré používateľ takého zariadenia navštevuje. Zároveň je tento malware schopný pristupovať k citlivým údajom užívateľa, ktoré užívateľ zadáva do webového prehliadača ako napr. jeho prihlasovacie meno a heslo k webovým službám. Ukladaním takto zozbieraných údajov spolu s IP adresou užívateľa na servery spoločnosti Superfish, tak zásadne zvyšuje jeho bezpečnostné ale aj finančné riziko.

Ako súčasť dohody spoločnosť Lenovo nesmie na svojich notebookoch predinštalovávať žiadny softvér, ktorý bude zbierať  údaje o spotrebiteľoch na reklamné účely , alebo odosielať údaje o spotrebiteľoch tretej strane. Spoločnosť musí získať súhlas spotrebiteľa pred inštaláciou takéhoto typu softvéru.

Lenovo je navyše po dobu 20 rokov povinná implementovať komplexné softvérové bezpečnostné audity pre väčšinu spotrebiteľského softvéru predinštalovaného na svojich prenosných počítačoch.

Pridaj komentár