Viac ako 1,65 milióna počítačov ťaží kryptomenu. Bez vedomia majiteľa a na cudzí účet.

 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Kryptomeny poskytujú jednoduchý spôsob ako anonymne a rýchlo vykonávať finančné operácie v ľubovoľných objemoch v rámci celého sveta a to nielen pre technologických nadšencov, ale aj pre všetky možné druhy (nielen) kybernetických zločincov od online predajcov drog až po ransomware hackerov. Aj z týchto dôvodov rastie dopyt po kryptomenách a teda aj ich cena.

Dopyt po kryptomenách neustále rastie.

Dopyt po kryptomenách neustále rastie.

Obstaranie ako aj prevádzka počítačov a najmä grafických kariet stojí v dnešnej dobe nemalé prostriedky a preto môžme čím ďalej tým viac sledovať snahu o zneužitie cudzieho výpočtového výkonu, bez vedomia majiteľa. Inštalovaním crypto minerov  práve na cudzie počítače (ale aj na mobilné telofóny) sa „elegantne“ presúva problém so zabezpečením dostatočného výpočtového výkonu a prevádzky na vlastníka počítača, pričom vlastník počítača poskytuje bez svojho vedomia výpočtový výkon a zároveň aj znáša ostatné náklady na ťažbu, pričom vyťažená mena ide automaticky do peňaženky útočníka.

Podla najnovších štatistík zverejnených v utorok spoločnosťou Kaspersky Lab, rastie každým rokom počet takto infikovaných počítačov, na ktorých je bez vedomia majiteľa nainštalovaný takýto „ťažiarsky“ software. Spoločnosť tvrdí, že doteraz za rok 2017 identifikovali 1,65 milióna infikovaných počítačov, pričom počet infikovaných počítačov za celý rok 2016 bolo približne 1,8 milióna. Infikované však nie sú iba domáce počítače, ale aj firemné a internetové / web servery.

Počet takto infikovaných počítačov každým rokom rastie.

Počet takto infikovaných počítačov každým rokom rastie.

V tejto chvíli nieje možné presne určiť koľko peňazí sa už týmto spôsobom podarilo hackerom „zarobiť“, Kaspersky však uvádza, že v rámci jedného identifikovaného botnetu našli digitálnu peňaženku na ktorej bolo viac ako 200.000 USD.

Najviac malwarom  ťaženými menami sú podľa Kaspersky Lab ZcashMonero.

Príznaky že Váš počítač ťaží bez Vášho vedomia kryptomenu ?

 1. Počítač má znížený výkon a všetky operácie mu jednoducho trvajú dlhšie
 2. Počítač má zvýšenú hlučnosť a zrazu sa neprimerane prehrieva a dokonca aj vypína
 3. Počítač „stále niečo robí“ aj keď nemáte spustené žiadne náročné aplikácie
 4. Zrazu vyšší účet za elektriku si jednoducho neviete rozumne vysvetliť

 

Pridaj komentár