Hackeri prenikli do riadiacich systémov elektrických rozvodných sietí v USA a Európe

  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
    4
    Shares

Hackeri sponzorovaní zahraničnými mocnosťami prenikli do systémov ktoré riadia a kontrolujú elektrické rozvodné siete v USA a Európe. Tieto siete zabezpečujú dodávky elektrickej energie stovkám miliónov domácností.

Výpadok v roku 2003 zasiahol 55 miliónov obyvateľov.

Výpadok v roku 2003 zasiahol 55 miliónov obyvateľov.

Tieto útoky ktoré boli identifikované bezpečnostnou spoločnosťou Symantec  predstavujú dramatický nástup aktivít hackerskej skupiny Dragonfly, ktorá od roku 2011 aktívne vedie kybernetické útoky voči americkým a európskym energetickým spoločnosťiam.

V roku 2014 Symantec oznámil, že skupina Dragonly umiestňuje v cieľových sietiach nástroje ktoré majú za úlohu kradnúť užívateľské mená a heslá personálu s privilegovaným prístupom. Počas minulého roka sa hackerskej skupine podarilo kompromitovať desiatky energetických firiem a v niekoľkých prípadoch aj nainštalovať vlastné backdoory v kontrolných sietiach na riadenie dodávky elektrickej energie do elektrickej rozvodnej siete.

Eskalácia týchto aktivít je vysoko znepokojujúca nakoľko stav „bezpečnostných obvodov“ v energetickom priemysle má výrazný vplyv na stabilitu elektrickej siete, za ktorú sú zodpovedné. Výpadok elektrickej energie v severovýchodnej časti USA v roku 2003 bol príčinou práve zlyhania takýchto „bezpečnostných obvodov“. Vzniknutý výpadok zasiahol 55 miliónov obyvateľov. Útočníci získaním kontroly nad touto časťou siete sa de facto stanú prevádzkovateľmi dodávok elektrickej energie. Táto kontrola im umožňuje vypnúť ističe v rámci infraštruktúry firiem a tým odpojiť systémy, ktoré monitorujú stav rozvodnej siete.

Správa spoločnosti Symantec zdôraznila, že jednoduché odstránenie škodlivého softvéru z infikovaných sietí nestačí na boj proti tejto hrozbe, nakoľko v mnohých prípadoch už útočníci majú prístupové oprávnenia a ďalšie údaje potrebné na opätovné získanie kontroly.

Počet útokov na kybernetickú bezpečnosť energetických zdrojov sa každoročne zvyšuje.

Dosvedčuje tomu aj plošný výpadok v západnej Ukrajine v roku 2015, ktorý bol spôsobený skupinou Sandworm, zatial čo v auguste 2016 došlo k rovnakému plošnému výpadku v hlavnom meste – Kyjeve.

 

Pridaj komentár