Ako nezažit vlastný Fappening, alebo …

 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Shares

… alebo 10 jednoduchých pravidiel ako udržať svoje súkromné fotografie (a dáta) aj v roku 2017 naďalej súkromné.

Ako chrániť svoje osobné dáta

Ako chrániť svoje osobné dáta

Poďme predpokladať, že nie ste americká celebrita, a Vaše uniknuté intímne fotografie, ktorými sa zrazu môžu kochať Vaši kolegovia, známi, rodina, alebo susedia, tak nejako nie úplne zapadajú do predstavy Vášho ideálneho „osobného PR“.

Pravidlo číslo jedna by znelo nikdy nerobte osobné fotografie ktoré by Vás mohli kompromitovať. Kedže ale žijeme v dobe v ktorej drvivá väčšina ľudí fotí všetky svoje fotografie mobilom (s prístupom na internet) a následne si skladuje svoje fotografie v mobile alebo cloude (prístupne na internete), alebo na svojom počítači (ktorý je trvalo na internete), je potrebné dodržiavať najmä tie pravidlá ktoré zásadne znižujú riziko pravdepodobnosti ukradnutia a zneužitia Vašich prihlasovacích údajov.

 1. Nikdy, ale naozaj nikdy neklikajte na podozrivé odkazy, alebo prílohy ktoré ste dostali mailom
 2. Pokiaľ máte pochybnosť, vždy kontaktujte odosielateľa správy či ju naozaj posielal on. A je absolútne jedno, či sa Vám zdá podozrivá správa, ktorú ste dostali cez email, Skype, alebo Facebook Messenger. Každá správa môže obsahovať odkaz na vírus.
 3. Nikdy, ale naozaj nikdy nikomu neposkytnite citlivé osobné údaje, alebo bankové údaje cez email. Banka od Vás nikdy nebude žiadať overovacie údaje cez email.
 4. Žiadna spoločnosť ani Google, Apple, Microsoft alebo Facebook od Vás nikdy nebude žiadať Vaše heslo k Vaším službám. Ani cez email, ani cez telefón, ani osobne. Nikdy.
 5. Zlatým pravidlom je pravidelne si meniť heslo, nepoužívať rovnaké heslo pre viac služieb a udržiavať heslo silné. Kocurik123 naozaj nie je silné heslo.
 6. Vždy pokiaľ je to možné používajte na prihlásenie ku službe dvoj-faktorovú autentifikáciu.
 7. Nikdy sa neprihlasujte k online službám ktoré používate cez cudzí mobil, alebo počítač. Spustený keyloger na pozadí Vás neskôr bude naozaj mrzieť.
 8. Nikdy sa neprihlasujte k online službám cez nezabezpečenú (a najmä neznámu) WIFI. Odchytiť a odhaliť následne Vaše heslo je už naozaj triviálne najmä pokiaľ tú WIFI sieť niekto vytvoril zámerne k tomu, aby takto heslá získal.
 9. Šifrujte. Dáta v nezašifrovanom ukradnutom, alebo stratenom notebooku, mobile, alebo SD karte vo fotoaparáte sú plne prístupné každému, kto ich dostane do ruky. Verte, že takéto veci sa cez internet šíria naozaj rýchlo.
 10. Používajte zdravý rozum. Žiadne pravidlo, ani žiadny bezpečnostný software Vás neuchráni pre vlastnou hlúposťou.

Dodržiavaním týchto pravidiel zásadne zvýšite šancu, že sa Vám Váš osobný Fapenning nikdy nestane, a spolužiak Vášho syna, alebo Váš kolega nepoužije Vašu fotografiu ako tapetu, nielen na svojom mobile.

Pridaj komentár