Ako ma “hackol“ Websupport, alebo prečo nie som fanúšik verejného cloudu.

  • 8
  •  
  •  
  •  
  •  
    8
    Shares

K napísaniu tohto článku ma motivovali udalosti z dnešného rána. Predsa len keď ráno zistíte, že celý Váš web je zmazaný, prístup na FTP a k databáze neexistuje, prestanete v duchu hľadať vinu v neznámom rusko-čínsko-korejskom hackerovi ktorému sa podarilo „dať dole“ Váš úplne čerstvo opatchovaný WordPress a začnete hľadať chybu u poskytovateľa webhostingu.

Prvý produkčný rack Googlu (rok cca 1998)

„Websupporťáci“ sú pravdaže profíci a po 1 a štvrť hodine od nahlásenia incidentu web znova funguje. Som spokojný.

Za A. web je spustený druhý deň a za B. je nedeľa. V duchu si spomeniem na divoké začiatky webhostingu na Slovensku, kedy väčšina webhostingových firiem mala servery v izbe na intráku, alebo v pivnici v paneláku a dovolať sa niekam v nedeľu ráno jednoducho nebolo možné.

Sumarizujem situáciu, problém bol evidentne na strane poskytovateľa. Čo sa naozaj stalo sa už nedozviem. A to ma na tom hnevá. Strata kontroly. V každom systéme môže a nastane chyba. Tvrdiť, že existuje systém, ktorý nemôže zlyhať je naivita alebo klamstvo. To čo robí systém stabilný a dôveryhodný je práve spôsob ako sa so vzniknutou chybou vysporiadame do budúcnosti. Zistil sa zdroj chyby ? Prijalo sa nápravné opatrenie, ktoré zabráni opakovaniu sa chyby ? To vie iba poskytovateľ od ktorého mám prenajatú službu.

Jeden z IT trendov dnešných dní je verejný Cloud. Množstvo firiem sa snaží na verejnom Cloude zarobiť a množstvu firiem sa to reálne aj darí.

Čo to ale vlastne je verejný Cloud ? Keď si to zhrnieme, v podstate sa bude jednať o službu, ktorú prevádzkujú ľudia ktorých nepoznáte, mimo Vašej siete a Vášho dosahu, na serveroch ktoré patria niekomu inému a ku ktorým nemáte fyzický prístup.

Akonáhle svoje dáta uložíte mimo svojej siete stratili ste nad nimi reálne kontrolu. Pravdaže ste chránený garanciami uvedenými v zmluvu.

K tomu môžem povedať len jediné. Keby sa vždy plnilo to, čo je napísané v zmluve, právnici by pravdepodobne dávno vymreli od hladu.

Pridaj komentár